O tanci Harlem Shake, Cup songách a klipu na jeden střih

Napsal Iven (») ve čtvrtek 4. 7. 2013 v kategorii Hudba a vše kolem, přečteno: 2123×
harlemshake2.jpg

Šílenství jménem Harlem Shake zasáhlo 

 Sotva se rozmohl tanec Gangnam style, který ve svém klipu tančí jihokorejský zpěvák, tanečník a rapper Psy ( vlastním jménem Park Jae-sang.) začala se na celém serveru YouTube rozmáhat videa s názvem Harlem Shake.

Jak to všechno začalo?

 

     „Víš, co je na tý Evropě nejzvláštnější? — Co? — Ty drobný rozdíly. Teda mají tam to samý, jako máme  tady, ale je to prostě jiný,“ pravil klasik ve filmu Pulp Fiction. Podobně lze charakterizovat šíření hitu Harlem Shake. Přestože má každá další kopie slavného internetového mini klipu předem daný třicetivteřinový scénář, vždy jde o originální nové dílo.

       Fenomén Harlem Shake samozřejmě v první řadě slouží jako vynikající záminka pro předvádění pohybů nepřípustných v jakékoliv jiné situaci kromě cesty z baru domů. Vedle „národních“ a firemních verzí Harlem Shakeu existuje také politický způsob využití tohoto fenoménu – začátkem března tento jev posloužil jeho účastníkům jako záminka ke shromáždění a vyjádření protestu proti vládě v Egyptě.

Kdo? Co? Kde?

  Stejnojmenný singl (ano, tu vlezlou melodii skutečně někdo vytvořil již dříve) od amerického DJe a producenta Baauera vyšel volně ke stažení v květnu 2012. Jedničkou na iTunes v USA se stala píseň poté, co jej parta australských studentů koncem ledna použila ve svém videu, jehož nápodobou se potom všechny další verze začaly šířit jako oheň savanou. Někdy může Harlem Shake připomínat i opilecký třas, jindy je to perfektně spojená choreografie. Mezi ty slavné můžeme počítat HS podle seznamu, HS v pařížském KFC, ve fastfoodu Subway v Brně, Lego HS – výčet těchto videí které naleznete na YT slouží jako propagace firem. Ten originální je ve stylu nastoupených vojáků, který má kolem 100 mil. zhlédnutí. Většinou i sami autoři videí maskují svou identitu maskami nebo módními výstřelky těch nejrůznějších typů, ať už to jsou hasiči, lékaři, motorkáři, šmoulové, housenky ze spacáků, kati a podobně

 

Zasáhne nás další vlna něčeho nového?

Po internetu se začínají rozmáhat i projekty jako takzvané Cup songs. Jejichž účelem je “vyťukávat a vytleskávat“ písničku When I´m gone. Tento další fenomén vznikl z filmu Pitch Perfect (2012), který vypráví o vysokoškolské hudební skupině. Tento způsob šálkových songů nebyl však první. Poprvé na video server nahrál neznámý uživatel video, jak použít obyčejný kelímek na pití jako rytmický nástroj v roce 2008.







    A Cup Songy to nekončí! Další, už ne série videí, ale sedmi minutové video nahrála v Americe skupina studentů a to pouze na jeden jediný střih. Při klipu se střídá několik studentů, při (dá se říci tanečních variacích) průchodu školou. Hudebním podkresem se stal hudební mix od Daniela Kima. Pop Danthology jak ji tvůrce písničky nazval, je mix nejznámějších skladeb například od Rihanny, skupiny Fun, Katy Perry a dalších. 







Psy na sebe nenechal dlouho čekat a vypustil druhý videoklip s názvem Gentleman, ve kterém se chová naopak jako buran a strhává na sebe pozornost hrubým chováním.

(tento článek byl napsaný na přelomu dubna a května 2013)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a tři