ZOH 2014: Češi se pyšní dvojnásobným zlatem, hostitelské Rusko kulturou

Napsal Iven (») v pondělí 24. 2. 2014 v kategorii Diary / Světohledy, přečteno: 837×

V neděli 23. února skončily Zimní olympijské hry, které se tento rok konaly v ruském Sochi. Celé národy sledovaly zahajovací ceremoniál a nejinak tomu bylo i v závěru. Rusové předvedli svoji honosnost kulturními vystoupeními a kroji při dekoraci sportovců, při zahajovacím ceremoniálu i nadějné sportovce. Jednou z chyb, které narušily olympiádu, bylo nerozsvícení jednoho z pěti kruhů při zahájení, které jsou symbolem OH.

Vraťme se ale na počátek.  Olympijských her se zúčastnilo 88 zemí. Bylo rozdáno 98 sad medailí. Oba ceremoniály začínaly ve 20:14 ruského času, tedy 17:00 našeho času.  Medaile získalo 26 zemí. Třetím místem se pyšní Kanada, stříbrnou příčku si zajistili norští sportovci a domovská země – Rusko s počtem třiatřiceti medailí – obsadila stupeň nejvyšší. Česká republika se umístila na výborném patnáctém místě s počtem osmi medailí.

První medaili pro nás získal Jaroslav Soukup. Bylo to krásné třetí bronzové místo. O den později už jsme měli stříbro od Martiny Sáblíkové na tříkilometrové rychlobruslařské dráze a do hodiny od Ondřeje Moravce stříbro další. Skončil druhý ve stíhacím závodě na 12,5 kilometru. První zlatou medaili získala s výborným náskokem Eva Samková ve snowboardcrossu. Třetí medaili z biatlonu vybojovala Gabriela Soukalová, bylo to zasloužené stříbro. Čtvrtou biatlonovou přidal Ondřej Moravec v kategorii Biatlon z hromadného startu. Poslední pro nás úspěšný den byl devatenáctý únor, kdy Martina Sáblíková obhájila své zlato v rychlobruslení na 5000 metrů a český tým se zároveň prosadil na druhé místo v biatlonu.

Výborný boj svedl i český hokejový tým, který sice nakonec nebojoval o medaile, ale všechny zápasy byly odehrány profesionálně, i když někteří fanoušci se po prohře proti USA odvolávají na neschopnost trenéra Hadamczika. Můžeme vyzdvihnout zápas proti Lotyšsku nebo například proti našim slovenským sousedům.

Naši sportovci hráli „fairplay“, což se nedá říci o německém týmu, protože u jedné ze sportovkyň odhalil jeden z testů doping.

Českou výbavou bylo oblečení pro náš tým sportovců. Jako při LOH, byly v módě holínky, letos dominovaly ušanky (beranice), kšandy svěšené dolů a oboustranné bundy.

Češi si potvrdili své šance a všichni věříme, že na další olympiádě, která se bude konat v jihokorejském Pchjongčchangu, také zazáří.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad